
Nhny kutynak egszen ms fogalmai vannak a hatrokrl, mint esetleg a gazdnak. Ezeket a blkiket gyakorlatilag lehetetlen verblisan fegyelmezni, a problmt maximum egy vastag lnc megfelel alkalmazsval lehet orvosolni, vagy egyb alternatv mdszerekkel (villanypsztor, pincefogsg), br ez nem felttlen nyern el a lelkes llatvdk s j rzs emberek szimptijt. Sok oka van annak, hogy a kutya elzetes bejelents nlkl angolosan tvozik, a gazdi cseklyke rmre. Az okok feldertshez elg csak a csaldfra gondolni: az sk, a farkasok a mai napig vndorl letmdot folytatnak a tpllkszerzs miatt, gy ez a kutykban is kdolva van. A fejk akr egy GPS, tbb ngyzetkilomternyi tvonalat kpes szben tartani, cserkszversenyeken biztos k vinnk el a plmt. Ezrt van az, hogy Lassie is hazatrt, br az sztorijban azrt tallunk npmesei elemeket s nmi deus ex machint.
Az nkntes kalandtra azonban nem mindig olyan vidm s romantikus befejezs, mint Lassie trtnete, ezrt lehetleg ne erre alapozzuk a jvt, ha a kutynk tlakra adja a fejt. Az elkborolt llatok lett nem csak az emberek, de az autk is veszlyeztetik. Gyakran trsaikkal vagy ms llatokkal val kzdelmek sorn srlnek meg vagy szereznek hallos sebeket. s ha ezeket mg meg is sznk, akkor is nagy a valsznsge annak, hogy lecsapnak rjuk a filmekben meglehetsen stt oldalukrl megmutatott gyepmesterek vagy sintrek s menhelyre kerlnek, vagy esetleg gonosz kozmetikai cgek vgeznek rajtuk tiltott ksrleteket. Egyes vlekedsek szerint a kbor kutykra a knai ttermek is meglehets veszlyt jelentenek. Az ilyen sorsra jutott ebek szinte soha nem ltjk viszont gazdjukat. Nzzk, mi buzdtja ket a vilgltsra!
Az elszks okai:
A szaporodsi sztn:
Egy p, egszsges kutya, amint kiszagolja a tzel szuka szagt, azonnal elindul a felkeressre, ha kell, tpasszrozza magt a legkisebb lyukon vagy kissa magt a kerts alatt. Persze ebben megakadlyozhatjuk, ha ptnk neki egy betonbunkert, vagy esetleg megktzzk. Ennl humnusabb megolds azonban az ivartalants. Nem mindig tkletes az eredmny, ugyanis a przsi sztn nem (csak) az gykban generldik, hanem az agyban is. gy egy idsebb eb akr emlkezetbl is nekiindul, ha teheti.
Termszetesen az ivartalants fkezi, st az esetek 90%-ban meg is sznteti a przsi sztnt, mert az ivartalants utni 8. rban a tesztoszteron szintjk teljesen lecskken, de azrt kivtelek mindig akadnak.
Unalom:
Mirt mszik, vagy ugorja t a kertst a kutya? Ennek egszen przai okai vannak: kvl tgasabb s sokkal izgalmasabb. Amikor elmegynk dolgozni, ltalban kizrjuk a kertbe a kutyt, nehogy valami bajt csinljon a laksban, s csak remnykedhetnk, hogy feltallja magt, anlkl, hogy jelentsen trendezn az udvar nvnyvilgt s tereptrgyait. Abban az esetben, ha a kert nagy s van mivel jtszania (labdk, jtkok), akkor ez nem is jelent gondot.
Problmt az okoz, ha egy blyegnagysg kertbe zrjuk aktv s kvncsi kutynkat. Akkor nagy valsznsggel megszl majd az unalomtl, vagy esetleg felssa a kertet, br ezt megfelel pedaggiai mdszerekkel akr a hasznunkra is fordthatjuk, csak tisztzni kell a kutyval, hogy melyik a gaz, melyik a paprikapalnta. Ha nincsen macerlni val macska, felssra vr gyep, ugatnival dolog, akkor bizony gyakran vlasztja a veszlyesebb, de ktsgtelenl izgalmasabb utckat.
Vadszsztn:
Szintn nagyon ers knyszer a zskmnyszerzs sztne. Mg az a kutya is vgyik erre, akit jl tartanak. Mi tagads, nem kihvs odabattyogni a kajs tlkhoz s kienni belle az aznapi adagot. Sokkal lvezetesebb, ha lehet kzben vrt ontani, cserkszni, szimatolni, harcolni. A laksban tartott kutyk sem tudjk elnyomni vadszsztneiket, k persze nem elszknek, hanem tmegmszrlsost jtszanak a knai selyem dszprnkkal vagy a nagyi lbval. A jtk s a sok sta itt is sokat segthet!
Szocilis okok:
Akrcsak a farkasoknak, nhny kutynak is van msodik otthona, de legalbbis kutyabartai a szomszdban, akikkel nha sszejnnek s trsasgi letet lnek, megbeszlik a napi pletykt, ki kivel jtt ssze, ki kit harapott meg. Ez persze csak akkor valsulhat meg, ha a gazdi egyttmkd s nem foltozza be a kertsen a kutyamret lyukakat, vagy nem pt ktmteres betonkertst, ami a fld alatt is folytatdik. A trsasgi letet kedvel kutyk elnye, hogy ha jl kistlta magt, akkor tbbnyire hazatr, de ez persze nem letbiztosts. A szocilis indttatsbl meglp kutyk kztt a "mindenki kutyi" viszik el a plmt, akik egy szemlyben ltjk el a hzikedvenc sok nehzsget ignyl feladatait 4-5 csaldnl. Ez persze csak ott lehetsges, ahol a kutya szabadon jr-kel a kertekben s az utcn. Az eb tulajdonjoga ebben az esetben vitatott, mert mindenkit istenknt imd, aki szvesen ltja. Sohasem lehetnk biztosak abban, hogy rizetlenl lfrl kutyusunk psgben hazatr. Ha idhinyban szenvednk, akkor osszuk fel csaldon bell a napi kutyastltatst, gy a kutya is jl jr s mi is fittek maradunk.
Fiziklis szksgletek:
Ha kutynk tbbet enne, mint amennyit kap, s a kzelben felfedez egy tpllkforrst, akkor nagy valsznsggel felkeresi azt.
Viharfbia:
Sok kutya nagyon fl a vihartl, villmlstl s a mennydrgstl. Egy rszk statikus llapotban vszeli t a vihart egy kis rsben a szekrny s a fal kztt, illetve a gazdi lben, de szp szmmal akadnak olyanok is, akik inkbb elszaladnak elle. k taln olyan messzire kerlnek a hztl, hogy mr nem tallnak haza. Nagyon fls kutya esetben clszer szakember segtsgt krni.
A gazdtl val flelem:
Ha a kutyt lland lelki terror alatt tartjuk, illetve rajta gyakoroljuk az nvdelmi rn elsajttott mozdulatokat, akkor tulajdonkppen egsz egyrtelm, hogy stresszesebb idszakban a kutya nemes egyszersggel meglp a bkt s nyugalmat nem raszt csaldi hzbl. s nem felttlen tr vissza.
Amit tehetnk
Az els s legfontosabb tennivalnk, ha nem akarjuk tenyszteni ebnket, hogy ivartalanttatjuk! Persze ez sem garancia, de ez a legbiztosabb mdja kutynk vndorlsi sztnnek megszntetsre. Arrl mr nem is beszlve, hogy a kbor kutyk amgy is szp szmmal gazdagtjk a mr amgy is nagy (nem kvnt) kutyapopulcit.
Msodszor: a kertnk legyen krlvve magas s ers kertssel, gy ebnk nem megy ki, hvatlan ltogatk pedig nem jutnak be. Nagyon szlssges esetben betonozzuk le az udvart, gy ki sem tudja magt sni. Ha hosszabb ideig marad magra, akkor ne zrjuk be egy kis helyre, de ha mgis ezt kell tennnk, akkor legalbb legyenek jtkai, amikkel el tudja foglalni magt. Mindig legyen eltte friss, tiszta vz. Ha otthon vagyunk, akkor jtsszunk vele sokat, stltassuk s futtassuk meg.
Ha kutynk fl a vihartl, vagy brmi mstl akkor krjnk segtsget az llatorvostl vagy a kutyakikpztl. Ne hagyjuk, hogy a flelme eluralkodjon rajta. Sok trelemmel s gyakorlssal megszntethet a fbija.
Ha kutynkat mr csak Harrynek beczzk Houdini utn a bmulatos szksei miatt, akkor rdemes megfogadni pr j tancsot. |