Gyakran felmerl krds: mennyi ideig hagyhatom egyedl (pldul a laksban) a kutyt? Egyltaln egyedl hagyhatom-e, hogyha abban a pillanatban amint kilpek a laksbl, sznet nlkli vonytsba kezd? Az egyedllt e hangos tnete kt dolog miatt is kellemetlen: egyrszt rossz belegondolni, hogy mit rezhet a kutyus, min mehet keresztl, ha folyamatos srhatnkja tmad, msrszt a szomszdok sem rtkelik tlsgosan a szvhez szl, egsz napos "ntt".

A krdsekre azonban sajnos nem lehet egyrtelm vlaszt adni. Sok fgg ugyanis az llat fajtjtl, kortl, ivartl, vrmrsklettl. De azrt van nhny alapszably, illetve tancs, amelyek betartsval elrhetjk kedvencnknl azt, hogy ne fljen az egyedlmaradstl.
Klykkorban kezdjk a nevelst
Ha klykkutynk van, akkor igyekezznk minl tbb idt eltlteni vele. A "foglalkozsok" sorn tartsunk kisebb szneteket, hogy legyen id pihenni, feltltdni jtk kzben. Ha nha magra hagyjuk, vagy elzrjuk a klykt, hamar megtanulja, hogy az a pihens ideje, s ha a gazdi hazajn, akkor megint lehet rumlizni.
Ha trelmesen vr, jutalmazzuk meg!
A fokozatossg elvt betartva elszr csak 10-15 percre hagyjuk magra, ksbb ezt az idt lehet hosszabbtani. Legyen valami rgnival eltte, gy taln a tapta, a cipk s a btorok is megmeneklnek. Amikor visszarkeznk, rgtn tegynk r przt, vigyk stlni, futkrozni. gy azt is megtanulja, hogy ilyenkor knnythet magn, s hamarabb lesz szobatiszta.

Ismertessk meg a krnyezetvel
Klykkorban csak sok jtkra (labdakergets, rongyhzogats a gazdival, jtkos vadszat a csipogkra) s nyugodt pihensre van szksge a kiskutynak. A ktelez oltsok utn rdemes minl tbb helyre magunkkal vinni, hogy megismerje a krnyezett, az idegeneket, a jrmveket. Az ekkor tapasztaltak rkre bevsdnek a tudatba, s ez ksbb mr nem ptolhat. Az ismeretlen szituciban lehet, hogy flni fog vagy indokolatlanul agresszv lesz.
Ha menhelyrl kerlt hozznk a kutyus...
Azoknl a kutyusoknl gyakoribb az egyedlmaradsi flelem, akik nem tl j krnyezetbl kerltek kedves, szeret csaldhoz. k hajlamosak azt hinni, hogy nem jnnek vissza hozzjuk, hogy ismt egyedl maradnak. Nluk fontos a nagyfok trelem s megrts. Kbor kutyknl ugyanis soha nem lehet tudni, hogy a megtallsuk eltt milyen "lmnyeik" voltak, milyen emlkeik vannak, mirl, mi jut eszkbe.
Teht ha kutyusunk kbor vagy menhelyi eb volt, akkor valszn, hogy az egyedllt a bezrtsg kellemetlen emlket idz szmra, amely szorongst, stresszt vlthat ki belle. Ilyenkor kpes egsz ldott nap ugatni, nyszteni, esetleg agresszv tneteket produklni (mindent megrg, leszedi a taptt). Klyk esetben ez a szorongs (elhagyatottsg rzs) fokozottabban jelentkezhet, mint az idsebb llatban. A laksban kutyt tartk tbbsge elbb-utbb tallkozik ezzel a problmval (esetenknt mg idsebb kor kutynl is).


Bekapcsolt rdi s ptmama
A problma kezelse nem egyszer feladat, hiszen el kell nyernnk kutyusunk bizalmt, s azt, hogy ne fljen az egyedlmaradstl. Az is megolds lehet, hogy amg az llat egyedl van otthon, a rdit egy hrcsatornra lltva (lland beszd) bekapcsolva hagyjuk, gy taln kicsit megnyugszik. De az is elkpzelhet, hogy egy nagymret plssllat ("ptmama") is segthet. Sajnos a problma megoldsra nincs biztos, minden kutynl bevl tipp. A laksban tartott kutyk s macskk esetben amolyan "klausztrofbis dh" alakulhat ki, amely ha szokss vlik, nem knnyen orvosolhat. Slyos esetben rdemes kikrni kutyapszicholgus tancst, vlemnyt.
sszefoglals
Elmenetel eltt - legyen az reggel vagy a nap brmely szakasza - a kutyt alaposan mozgassuk le, s fokozatosan szoktassuk az egyedllthez. Elszr csak pr percekkel kezdjk, pldul htvgn, amikor rrnk foglalkozni a kutyval. Fontos lenne stabil, megbzhat helybennmaradsra megtantani a kutyt s ezt veznyszavakkal az "otthonhagysra" is alkalmazni. Komplex s bonyolult t vezet a sikerhez: lehet, hogy rdemes kikpz szemlyes segtsgt is ignybe venni, mert folyamatosan figyelni, irnytani kell egy kutya viselkedst.