Nagyon sokfle mdon srlhetnek trsllataink. A srlsek kvetkeztben sokszor gyulladsok, tlyogok, testri vrzsek vagy gyulladsos folyamatok alakulhatnak ki. rdemes keletkezsk szerint sorra venni a srlseket, mivel elltsuk, slyossguk megtlse is e szerint trtnik.
Harapott srlsek
Hsev llatok lvn a macskk s kutyk viselkedsnek rsze az agresszi. A nyugodt habitustl, illetve a j nevelstl fgg, hogy mennyire kerl felsznre ez a tulajdonsg. Leggyakrabban az egyms kzti civakodsok okozzk a srlseket. A verekedsi kedv ltalban fokozdik az ivarzsi idszak eljvetelvel (kutyknl sszel s tavasszal). A harapott srlsek mindig slyos esetnek szmtanak, hiszen szinte mindig fertzttek. Az llat szjregben - de az emberben is - temrdek krokoz l, amely semmifle krosodst nem okoz addig, amg nincsen srls, ahova bejutva szaporodsnak indulhatna.
A harapott sebek tbbsge nyomn csak egy szemfognyi nyls marad a brn, amely rendszerint alig szrevehet. Ennek a sebnek a krnyke pr nap alatt jelentsen megduzzad, ltygs tapintatv vlik, krnyke meleg s nagyon fjdalmas lesz. Ez a tlyog, melynek regben genny van. A tlyog azrt alakul ki, mert a behatol szemfog a szjregbl baktriumokat visz a sebbe. A sebszlek rgtn sszezrdnak, s a szvetek kz bekerlt baktriumok elkezdenek szaporodni. Sokszor az ilyen harapott sebek mr ltszlag meggygyulnak, alig szrevehetek, klnsen a szr kztt nem fedezhetk fel.
A baktriumok nagy rsze oxignszegny krnyezetben szaporodik jl, teht idelis krlmnyeket tallnak a gyorsan sszezrdott sebszlek alatt. Az ilyen tszrsnyi harapott sebek - amelyeket a hsevk szemfogaikkal ejtettek - egy injekcis tvel br al bejuttatott baktriumtelepre hasonltanak, s ha ezeket nem kezelik, nagyon gyakran tlyogosodnak.
Ha kutynk verekedett...
Sokan nem tudjk, mit kell tenni, amikor kutyjuk verekedett vagy tmads rte. Legtbbszr a gazdik gy rkeznek a rendelbe a megharapott kutyjukkal, hogy az 3-4 nappal ezeltt verekedett. Akkor csupn egy kis sebe volt, de lekezeltk Betadine-nal, rendbe jtt, majd egy nagy gennyes gylem alakult ki a haraps helyn. A friss harapott sebek helyi kezelse szinte sohasem elgsges! ltalnos antibiotikum kezels, illetve a harapott seb vladktartalmnak, a bejutott szennyezdsnek, szrnek a kirtse s ferttlentszeres tbltse is elengedhetetlen. Az antibiotikumot eleinte injekciban, ksbb tablettban kapjk az llatok. Fontos, hogy a kezels sorn tbb napig tart rendszeres gygyszerbeads legyen. Gyakran pr napig sebtiszttsra kell jrni, mg akkor is, ha idben trtnt az elsseglynyjts.
A mr betlyogosodott sebeket elszr a tlyogreget felvgva lecsapolssal ki kell rteni, utna az ott maradt - gyakran tetemes mret - reg blgetse kvetkezik, ami napokig tart. Ezt addig kell folytatni, amg a nyitva hagyott sebbl a tlyogreg vladkozik s lassan sszehzdik. Sokszor a kialaktott nyls elbb zrdik, mint ahogy a vladktermels abbamaradna, ebben az esetben rendszeresen tgtgatni kell a sebet. Antibiotikum-kra termszetesen ilyenkor is szksges.
Mlyebb terleteket rt harapsos srlsek
Ezek a legveszlyesebb srlsek. A hsevk trszer szemfogai kis sebet tve nagyon mlyen behatolhatnak,
s az ott lv szerveket, szveteket slyosan krosthatjk. Ha vreret rt a haraps, az jl lthatan vrzik. Nagyon slyos vrvesztesg is kialakulhat rvid id alatt nagy r srlsekor. Alattomosabb a testregbe vagy szvetek kz trtn vrzs, ami sokszor ksbb derl ki.
Ha nagy tmad kicsire
Ha nagyobb eb tmad kisebbre, akkor gyakori, hogy a nagy tpfogak ttte seb mellkasba vagy hasregbe hatol. Ez nagyon veszlyes llapot, mert klsrelmi nyom gyakran alig ltszik, mgis slyos kvetkezmnyek lehetnek. Ezek: a hasregbe trtn haraps esetn a bekerlt krokozk slyos beszmts al es, gyakran hallos kimenetel hashrtyagyulladst okozhatnak. A hasreg mechanikai roncsoldsa sok esetben mj- vagy lprepedsre vezethet, ezek a gyors elvrzs veszlye miatt esnek slyos beszmts al, azonnali mttet ignyelnek.
Jobb, ha azonnal llatorvoshoz fordulunk!
Diagnosztikjban elengedhetetlen a nagyteljestmny ultrahangos vizsglberendezs. A mellkas thatol harapsai a lgmell kialakulst okozhatjk. Ez kezeletlen esetben letveszlyes llapot. Vgeredmnyben azt lehet kijelenteni, hogy a hason vagy mellkason esett harapsokat srgsen mutassuk meg llatorvosnak. Az orvosi ellts sorn ezen sebek j rsze mtti feltrssal kezelend, mert az orvosnak is meg kell bizonyosodni a testreg rintettsgrl, ha ez bebizonyosodik, akkor mind mellkas, mind hasreg esetn hossz, komoly mtt kvetkezik. Ebben az esetben is gyakran a gyors ultrahangos vizsglattal pr perc alatt pontos diagnzishoz jutunk.
Nagyon fontos szt ejteni az olyan kiskutyt rt marsokrl, ahol semmi klsrelmi nyom nem ltszik nhny lila foltot kivve. Ez is lehet slyos problma, mivel sokszor elszakad a megmart eb hasfala, de a bre mg nem, gy a hasri szervek srvknt a br al tremkednek ki. Teht ilyenkor is rdemes llatorvost felkeresni, hogy ellenrizze a hasfal srtetlensgt, ultrahanggal vizsglja meg a szervek psgt, zrja ki a testri vrzst.